Vízbázis projekt
Pázmándfalu önkormányzata az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretében sikeres pályázatot nyújtott be, így a település támogatást kapott a területén elhelyezkedő sérülékeny földtani környezetben lévő ivóvízbázis diagnosztikai, ellenőrző vizsgálatára. A vizsgálatok során ellenőrzik a település vízművét ellátó vízbázis összetételét. A beruházást teljes mértékben Európai Uniós forrásból finanszírozzák.
A projekt legfőbb célja annak vizsgálata, hogy Pázmándfalu ivóvízbázisa mennyire sérülékeny, tehát mennyire károsította azt az ipar és társadalmi fejlődés valamint a mezőgazdasági termelés. Ez azért is fontos, mert a felszín fölötti szennyező forrásoktól csak részben védett a felszín alatti vízkészlet. A szennyező anyagok fokozatosan jutnak a talajba, azon keresztül pedig a vizekbe, végül pedig a kutakba. A felszín alatti vizek elszennyeződése lassú folyamat, azonban kialakulása rendkívül káros lehet.
A projekt keretében a következő feladatok kerülnek elvégzésre:
- Archív információk begyűjtése: A pázmándfalui üzemelő vízbázis diagnosztikai vizsgálata 20 km2-nyi területen
- Szennyező források feltárása fúrásokkal: A Pázmándi-érből 1-1 víz és iszapmintavétel.
- Vízjogi létesítési és üzemelési engedélyes tervek készítése.
- A monitoring rendszer kialakítása: A földtani-vízföldtani adatok, illetve a terepi adottságok alapján három darab 12 méteres, három darab 35 méteres, egy darab 20 méteres és egy darab 50 méteres kút építése.
- Geofizikai mérések
- Tartós szivattyúzás és egymásrahatás-vizsgálatok
- Automata vízszintregisztráló műszerek telepítése termelő- és a figyelő kutakba.
- Hidrodinamikai modellezés és védőidom számítások elvégzése.
- A biztonságba helyezési terv készítése
- Térinformatikai feldolgozás
A projekt eredményeként Pázmándfalun megvalósul a hosszútávon biztonságos, minőségi vízellátás műszaki és jogi követelménye. Az ipari és mezőgazdasági tevékenységből származó szennyezések vízminőségre gyakorolt kedvezőtlen hatása csökkenthető és kontrolálhatóvá válik.